27. 02. 2023.

Što trebate znati o godišnjim financijskim izvještajima

Autor: Marko Kovač, dipl. oec. Kategorija: Financije

Sastavljanje i predaja godišnjih financijskih izvještaja zakonska je obveza svih poslovnih subjekata u Hrvatskoj. Međutim, mnogi poduzetnici i računovođe suočavaju se s izazovima prilikom pripreme ovih izvještaja. U ovom članku donosimo detaljan vodič kroz pripremu i predaju godišnjih financijskih izvještaja za različite oblike poslovanja.

FINANCIJSKI IZVJEŠTAJI

1. Koji su obvezni godišnji financijski izvještaji?

Ovisno o veličini poduzeća i obliku poslovanja, obveznici sastavljanja financijskih izvještaja dužni su pripremiti različite setove dokumenata. Temeljni godišnji financijski izvještaji prema Zakonu o računovodstvu uključuju:

  • Bilancu (izvještaj o financijskom položaju)
  • Račun dobiti i gubitka (izvještaj o uspješnosti poslovanja)
  • Izvještaj o novčanim tokovima
  • Izvještaj o promjenama kapitala
  • Bilješke uz financijske izvještaje

Mikro i mali poduzetnici obvezni su sastavljati bilancu, račun dobiti i gubitka te bilješke uz financijske izvještaje, dok su srednji i veliki poduzetnici dužni sastavljati sve navedene izvještaje.

2. Rokovi za predaju financijskih izvještaja

Vrlo je važno poznavati i poštovati rokove za predaju financijskih izvještaja kako bi se izbjegle nepotrebne kazne. Za većinu poslovnih subjekata rokovi za predaju godišnjih financijskih izvještaja su sljedeći:

  • Za statističke potrebe: do 30. travnja tekuće godine za prethodnu godinu
  • Za javnu objavu: do 30. lipnja tekuće godine za prethodnu godinu
  • Konsolidirani financijski izvještaji: do 30. rujna tekuće godine za prethodnu godinu

Uz financijske izvještaje, poduzetnici su dužni predati i godišnje izvješće te revizorsko izvješće (ako su obveznici revizije) kao i odluku o prijedlogu raspodjele dobiti ili pokriću gubitka.

Za statistiku 30.04. Za javnu objavu 30.06. Konsolidirani 30.09.

3. Digitalna predaja financijskih izvještaja

Svi godišnji financijski izvještaji predaju se u elektroničkom obliku putem aplikacije FINA-e. Za predaju je potreban digitalni certifikat (npr. FINA e-kartica ili USB token) ili vjerodajnice e-Građani. Postupak predaje podrazumijeva:

  1. Pripremu financijskih izvještaja u propisanom formatu
  2. Prijavu u aplikaciju za predaju izvještaja
  3. Učitavanje izvještaja u sustav
  4. Digitalno potpisivanje i predaju izvještaja

Važno je napomenuti da se izvještaji predaju u različitim obrascima ovisno o svrsi: GFI-POD obrazac za javnu objavu i statističke potrebe, te posebni obrasci za poduzetnike koji primjenjuju Međunarodne standarde financijskog izvještavanja (MSFI).

4. Najčešće pogreške pri sastavljanju financijskih izvještaja

Iako se radi o redovitoj godišnjoj obvezi, mnogi računovođe i poduzetnici susreću se s određenim izazovima i pogreškama prilikom sastavljanja financijskih izvještaja. Neke od najčešćih pogrešaka su:

  • Netočna klasifikacija stavki u bilanci i računu dobiti i gubitka
  • Nepotpune ili nedovoljno detaljne bilješke uz financijske izvještaje
  • Neusklađenost podataka između različitih izvještaja
  • Pogrešan obračun amortizacije i rezerviranja
  • Propuštanje evidentiranja svih poslovnih događaja koji pripadaju izvještajnom razdoblju

Da biste izbjegli ove pogreške, preporučljivo je kontinuirano pratiti promjene u računovodstvenim standardima i propisima te osigurati ažurno knjigovodstvo tijekom cijele godine, a ne samo na kraju izvještajnog razdoblja.

5. Analiza financijskih izvještaja

Osim što su zakonska obveza, financijski izvještaji pružaju vrijedne informacije za donošenje poslovnih odluka. Analiza financijskih izvještaja može pomoći u:

  • Procjeni financijskog zdravlja poduzeća
  • Identificiranju trendova u poslovanju
  • Usporedbi s konkurencijom i industrijskim prosjekom
  • Planiranju budućih aktivnosti i investicija
  • Prepoznavanju područja za poboljšanje efikasnosti

Ključni pokazatelji koje treba analizirati uključuju pokazatelje likvidnosti, zaduženosti, aktivnosti i profitabilnosti, kao i analizu novčanog toka i trendova u prihodima i rashodima.

Zaključak

Sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja složen je proces koji zahtijeva temeljito poznavanje računovodstvenih standarda i poreznih propisa. Pravovremena priprema i predaja ovih izvještaja ne samo da je zakonska obveza već i važan alat za analizu poslovanja i donošenje poslovnih odluka.

Ako se suočavate s izazovima pri sastavljanju financijskih izvještaja, naš stručni tim u Bruce Chera računovodstvenom servisu stoji vam na raspolaganju za savjetovanje i pomoć. Kontaktirajte nas za detaljnije informacije o našim uslugama računovodstva i financijskog izvještavanja.